Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj izjavio je danas da će SRS nastupiti sa SNS na beogradskim, opštinskim i gradskim izborima u unutrašnjosti Srbije.
– Imao sam razgovore sa Aleksandrom Vučićem, Anom Brnabić i Darkom Glišićem i dogovorili smo se da SRS ide u koaliciju sa SNS na beogradskim izborima i na opštinskim i gradskim izborima u unutrašnjosti Srbije. Naši predstavnici će biti zastupljeni na kandidatskim listama i učestvovaćemo posle izbora u izvršnoj vlasti. – rekao je vojvoda Šešelj.
Međutim, iza kulisa se spekuliše da je Vučić Šešelju obećao ministarsko mesto za podršku na izborima u Beogradu.
Ova koalicija je lokalnog tipa ali to ne isključuje „usluge“ kao što su ministarsko mesto, tvrde politički analitičari. Prema našim saznanjima Šešelju je ponuđeno mesto ministra za evropske integracije, što je ovaj prihvatio sa velikim osmehom.
Više nevladinih organizacija u Srbiji pozvalo je danas Evropsku uniju i njene partnere da osiguraju nastavak pregovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, da osiguraju kažnjavanje počinilaca zločina i da spreče nacionalističke političare da odvedu Zapadni Balkan na ivicu još jednog talasa haosa i uništenja.
Apel su potpisali Autonomni ženski centar, Beogradski centar za ljudska prava, Beogradski Centar za bezbednosnu politiku, Centar savremene politike, CRTA, Građanske inicijative, Centar za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) i Evropski pokret u Srbiji.
Na zatvaranju Beogradske bezbednosne konferencije pročitala ga je predsednica Evrpskog pokreta u Srbiji Jelica Minić, koja je rekla da apel treba shvatiti „kao krik civilnog druištva“.
Prepoznajući da je rizik od izbijanja sukoba u regionu, posebno na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, veći nego ikada od 1999. godine, očekujemo da EU i NATO učine sve kako bi očuvali mir na Zapadnom Balkanu, navodi se u apelu.
U apelu se takođe navodi da će se pojedini predstavnici NVO sektora ritualno samospaljivati ispred Kuće cveća u intervalu od 13 dana, počevši od narednog petka, ukoliko NATO i EU ne onemoguće Dveri, Zavetnike i druge nacionalističke političare da učestvuju u predstojećim decembarskim izborima.
Novi DOS možemo očekivati nakon izbora, tvrdi za naš portal insajder iz vrha SNS.
– Kako stvari stoje, najverovatnije će Vučić biti premijer a Marinika predsednik ili neko iz građanske opozicije, ne verujem da će biti Đilas ali svakako neko iz njegove ekipe. – kaže insajder.
Prema navodima insajdera SNS je izgubio ogroman deo kapilarnih i sigurnih glasova ali u redovima SNS još nema bojazni da će ostati bez vlasti. Ipak, vlast neće moći formirati sami, ne zbog statistike, već zbog „zapadnih prijatelja“ koji insistiraju da u novu vladu uđe veći broj predstavnika građanske opozicije, čime bi politički zapad postigao jači uticaj na vlast u Srbiji i brže realizovao svoje strateške interese u momentu ogromnih geopolitičkih previranja.
Jednostavno rečeno, Zapad nema previše poverenja u SNS i Vučića i potrebne su mu poluge unutar vlasti kojima bi obuzdavao Vučića i kanalisao svoje interese.
Nacionalistička opozicija će se naći na meti predizborne kampanje obe ekipe medija i režimskih i „liberalnih“ – tvrdi SNS insajder, i dodaje:
– Cilj ove kampanje će biti gušenje i blaćenje nacionalističke opozicije jer i Zapad i vlast jedino u njoj vide ozbiljnu pretnju. Građanska opozicija je još uvek dezorijentisana a i nema potencijal za veći deo kolača izbornog tela-praktično su ograničeni na 20%, dok nacionalisti zbog globalnih dešavanja i Kosova mogu uzeti ozbiljne procente, animirati apstinente i čak ući u glasačko telo SNS.
Sarajevo je ovih dana u konfuziji zbog sukoba Izraela i Palestine.
Bošnjački političari ćute i ne izjašnjavaju se, dok su Sarajlije spontano izašle na ulicu da iskažu podršku.
U početku su poneli samo palestinske zastave ali im je ubrzo sa vrha države dojavljeno da to baš i nije u najboljem interesu političkog Sarajeva i da će Hrvati i Srbi u BiH istaći Izraelske zastave, te će tako Bošnjaci biti viđeni kao oni koji podržavaju teroriste Hamasa.
Stoga su Bošnjaci odlučili da podrže obe strane i na ulice su izašli i sa zastavama Palestine i Izraela ali i Bosanskohercegovačke federacije.
U MUP Stari grad Beograd jutros je registrovana nova verska zajednica – „Svetlo Ere Ojdanića“.
Kako je navedeno u registratoru, cilj ove verske zajednice biće kontinuirana borba protiv rijaliti programa, kiča i šunda.
Navedena je i jedna neobična stavka u registratoru, naime, pristalice ovog neobičnog kulta će jednom mesečno nositi Eru Ojdanića centrom Beograda, dok će Era istovremeno držati upaljenu lampu da bi simbolično osvetlio grad. Ta stavka je navedena kao „Erine litije“.
Poznati jugoslovenski glumac Sergej Trifunović kome je nakon incidenta u Hrvatskoj zabranjen ulazak u EU, tvrdi da je nevin i da su za sve krivi četnici i ustaše!
– Ne postoje nikakvi policajci, to su sve četnici i ustaše. Kakvi, bre, policajci. Ispada da ja gde god dođem napravim neko sranje, a to nije istina. – rekao je Trifunović za medije.
Trifunović je istakao da ga četnici i ustaše maskirani u policajce mrze jer je Jugosloven i kako kaže „nastavljač Titove politike mira i bratstva“.
– Oni su se samo maskirali u policiju i pravnu državu ali su ostali ustaše i četnici. Mene mrze jer sam Jugosloven i govorim istinu – Samo Tito i Jugoslavija su bili garant mira i prosperiteta na ovim prostorima, i tada se znalo kako se postupa sa ustašama i četnicima. Goli otok ili metak u čelo. Kamo sreće da je Tito dovršio posao nakon Blajburga i Golog otoka. – zaključio je Sergej.
Istražitelji pokušavaju da utvrde ko je mafiji ustupio plan glavnog grada, uputio ih u detalje podzemne infrastrukture Podgorice i dao im konkretne instrukcije, nakon što je jasno da su kopali po utvrđenim kotama, bez oštećenja elektro, vodovodne, telefonske mreže…
Policija raspolaže određenim video-zapisima na kojima se vide osumnjičeni, a mediji su u posjedu dvije fotografije – žene i muškarca, navodnih članova kriminalne grupe koja je provalila u sudski depo, odakle su ukradeni dokazi iz više predmeta.
Podzemni tunel dug bar 30 metara, iskopan je od stana u suterenu u Njegoševoj ulici, do sudskog depoa. Nadležni tvrde da je barem šest osoba učestvovalo u nesvakidašnjoj akciji mafije, kao i da je iz zgrade suda odnešeno 19 komada vatrenog oružja…
Prema informacijama medija iz regiona ženska osoba s fotografije mijenjala je fizički izgled, između ostalog koristeći se perikama prilikom razgovora o zakupu stanova koje su koristili – jedan nedaleko od suda i drugi u podgoričkom naselju Zabjelo, gdje im je navodno bila baza…
“U toku je razmjena podataka i informacija sa službama regiona u vezi sa hapšenjem, a čeka se i potvrda identiteta na osnovu tragova koji su pronađeni u suterenu zgrade u Njegoševoj ulici, tunelu, depou, stanu koji su koristili i kombiju”, kazao je jedan od sagovornika.
Da se očekuje hapšenje, indirektno je najavljeno i juče nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, kad je šef crnogorske policije rekao da policija zna gdje je grupa osumnjičenih.
Ipak, kazao je da je tokom sjednice zauzet stav da ne izlaze u javnost s informacijama o identifikaciji osumnjičene šestorke, niti o tome gdje su.
“Iznošenjem takvih informacija samo bismo pomogli onim licima koja su učestvovala u ovim kriminalnim aktivnostima. Istraga i potraga za tim licima je aktivna, razmjenjujemo informacije na teritoriji Crne Gore i van naše države i mislim da bi davanjem bilo kakvih detalja pomogli tim licima da ostanu nedostupni”, rekao je Terzić.
Ključevi depoa bili kod Savića
Dok se u takozvanoj gluvoj sobi Vlade pričalo o tome što je sve urađeno u istrazi, ali i propustima koji su doveli do upada u sudske prostorije, u Osnovnom državnom tužilaštvu trajala su saslušanja zaposlenih u Višem sudu.
Prema saznanjima medija, nekoliko njih tražilo je da ih policajci ispitaju na poligrafu, koji su i prošli.
Nešto poslije 14 sati, pred tužiocem Markom Mugošom izjavu je dao i predsjednik Višeg suda Boris Savić.
Navodno, on je tužiocu rekao da su zbog bolovanja arhivara ključevi depoa posljednjih mjeseci bili kod njega, ali da ih je davao kolegama kojima su trebali spisi predmeta skladišteni u toj prostoriji.
Nakon saslušanja novinarima je rekao da je većina zaposlenih u tom sudu prošla poligrafsko testiranje.
Kazao je i da se ni on ne protivi takvom ispitivanju, ali da treba imati u vidu validnost takvih dokaza na sudu, jer oni više služe da se usmjeri istraga.
Da Savić i njegove kolege treba da prođu poligrafsko testiranje, sugerisao je juče nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost premijer Dritan Abazović, dodajući da zna da niko nema zakonsku obavezu to da učini.
“Ali da bi makli sumnju sa sebe, moja je sugestija da svi, počev od predsjednika Višeg suda, odu na poligraf.”
Istraga
Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo koje rukovodi istragom obijanja depoa i policija do sada su otkrili brojne tragove koji bi ih već narednih dana mogli odvesti do hapšenja osumnjičenih.
Da je neko preturao dokaze za najznačajnije sudske postupke, otkriveno je 11. septembra ujutro.
U prvim satima, dok je još trajao uviđaj u obijenom depou i popis spisa i dokaza, otkriveno je da su lopovi u depo ušli podzemnim prolazom, koji su prokopali. Nakon toga pronađen je i stan do kog vodi tunel ispod zgrade Višeg suda.
Narednih dana pronađen je kombi koji su koristili rudari, a potom i stan na Zabjelu koji im je služio kao baza.
Utvrđeno je da je u akciji obijanja sudskog depoa učestvovalo najmanje šest osoba i da nijesu crnogorski državljani.
Jedan od sagovornika iz istrage kazao je da činjenica da depo nije obezbijeđen video-nadzorom, kao ni hodnik koji vodi do njega, istražiteljima otežava posao da utvrde da li je i ko, dok je trajala “akcija” obijanja, davao podršku iznutra.
Abazović: Neki čine sve da sakriju ubice Jovanovića
Premijer Dritan Abazović saopštio je da aktivnosti Uprave policije (UP), Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i tužilaštva daju dobre rezultate i da očekuje da se slučaj provale u depo Višeg suda u Podgorici u veoma kratkom roku riješi.
Govoreći o tajnoj policiji, kazao je da je razgovarao sa direktorom, ali da treba imati na umu da se te stvari ne mogu predvidjeti i da misli da je sudstvo ostalo vrlo problematično.
“Ne možemo da očekujemo da se u maloj Crnoj Gori, gdje je vladalo jednoumlje 30 godina, tek tako možemo izboriti sa svim nedaćama savremenog svijeta. Ali vidite da pokazujemo otpor”…
Istakao je i da je tu, ukoliko neko traži odgovornost, ali da su isto tako on i ministri odgovorni za desetkovanje narko-kartela i ponovno oživljavanje istrage ubistva Duška Jovanovića.
Ponovio je da ne bi isključio mogućnost da je slučaj kopanja tunela povezan sa istragom o ubistvu tog novinara, odnosno, da je sve učinjeno da se prikriju nalogadavci ubistva Jovanovića.
“Ne želim da optužujem nekoga bez dokaza. Postoje strukture koje čine da se ubice Duška Jovanovića nikad ne privedu pravdi. Krv nevinih ljudi ne miruje…”, rekao je on.
Ministar pravde Marko Kovač kazao je da se pričom o zahtjevu Vrhovnog suda za pojačanim obezbjeđenjem zbog renoviranja zgrade, pokušava prebaciti odgovornost na policiju.
Istakao je da se zahtjev koji je v. d. predsjednice tog suda Vesna Vučković poslala početkom jula Upravi policije, odnosio na fizičku bezbjednost, odnosno provjeru prilikom ulaska u zgradu.
Ovo je priča o nama Rusima po rođenju, Ukrajincima po opredeljenju, u Beogradu.
Ja sam Daniel, supruga mi je Dina. Mi smo rođeni u najvećoj tiraniji na svetu, u Moskvi i Petrogradu. Mi smo anarhisti, liberali, progresivni građani sveta- kosmopolite, volimo čitav svijet sem rođene zemlje, sugrađana i porodice.
Politički smo aktivisti i članovi brojnih NVO, pratimo i svetske medije ali samo nepropagandne i objektivne CNN, BBC, Vašington tajms, Meduzu i brojne Ukrajinske u kojima nalazimo potvrdu naših uverenja.
Situaciju u Ukrajini pratimo samo zadnjih godinu dana, majdan i paljenje ljudi po Odesi i ubijanje dece po Donbasu nas se ne tiču, to nije briga zapadnog svijeta, a mi smo zapadnjaci po uvjerenju, transnacionalisti sa džender promenjivom otadžbinom. Sada kad je počela SVO odlučili smo se zauzeti stranu. Jedan starac (ne budi maliciozan nije Bajden) je odlučio povesti rat protiv vojno neutralnog i miroljubivog saveza NATO, oni su čak ubijanje i srpske dece nazvali miroljunovo „milosrdni anđeo“, i pomogli su kroz obojenu revoluciju promjenu vlasti, naši partneri uvode demokratiju gde god mogu Vijetnam, Irak, Libija, Jugoslavija pa su na red došli i Rusi u Ukrajini, ali zatucanim i primitivnim ruskim patriotama to nije jasno.
Mi imamo zapadne vrednosti i zastupamo zapadne inzerese, logično. Nažalost naši roditelji su baš zaposleni u državnim firmama, i jbg. ta njihova majka Rusija LoL, je nas odškolovala zato se mi borimo za promjene privilegovanih i ako smo i mi takvi. Trudili smo se na ulicama protestovati, ali nas je policija terala, ne brutalno kao i Francuskoj, ali francuska je demokratija i oni to mogu, kao i Amerika imati tajne zatvore Guvantanamo bej, mi nismo demokratija. Da bi pobjegli od agresora došli smo u jedinu zemlju u Evropi koja nas je primala, zbog bratskih odnosa.(ona što su je naši idoli bombardovali 1999) došli smo u Srbiju kao politički disidenti. Međutim ovde je narod katastrofa, primitivan podtžava Rusiju do kraja.
Pokušali smo im objasniti da niko nema pravo čerupati zemlju poput Ukrajine i da se mi borimo za suverenitet Ukrajine, oni nas napali kako se ne borimo za cjelovitost Srbije i Кosovo u njenom sastavu. Lol, mi vjerujemo u interese naših zapadnih mentora i njihove odluke Кosovo je država, Srbi su genocidaši, obično nas prekinu i pitaju kako Srbi genocidaši a Amerika i Apači, Jermani i Jevreji, Britanci i Indija. Glupani mi vjerujemo našim zapadnim mentorima, i ako smo ateisti.
Ova Srbija je jeziva, svuda su slova Z, veliča se Rusija, antizapadni zapadnjaci. Nas opsuju salvom uvreda, drugorusijanci i vrusi. Primitivci!
Čuveni srbomrzac i bošnjački ekstremista Dino Merlin, krije veliku porodičnu tajnu koja baca potpuno svetlo na njegovu “zelenu agendu” – njegov pradeda zvao se Krstan, a boreći se za srpsku stvar, ostavio je veliki trag u Raškoj, odakle ova familija vodi poreklo.
U arhivima i svedočanstvima savremenika, Krstan je zabeležen kao istaknuti komita i čovek lojalan srpskim nacionalnim interesima, prepoznat kao domaćin i tradicionalista.
– O ovome se u porodičnom domu Dervišhalilovića ne priča, to je zabranjena istorija, zabranjena tema. Ne zna se kada je tačno došlo do raskola u porodici, promene prezimena i religije, ali oni se ponašaju kao da istorija pre toga ne postoji – priča za Aferu jedan od prijatelja Dina Merlina iz detinjstva koji dugo nije kontaktu sa pevačem i dodaje da je pravo čudo da ovo do sada nije isplivalo, imajući u vidu da je to dugo bila javna tajna na čaršiji.
Ko zna, možda Dino Srbin doživi katarzu i moralno otrežnjenje, pa posle neke Arene obiđe grob i rodnu kuću pretka Krstana.