2030: Studenti odustali, proteste preuzeli osnovci
Nakon punih šest godina protesta, blokada, šetnji, performansa, plenuma, kontraplenuma i plenuma posvećenih analizi prethodnih plenuma, studenti Srbije konačno su saopštili da odustaju. U zajedničkom saopštenju naveli su da više nemaju snage da protestuju jer su u međuvremenu napunili trideset i kusur godina, zasnovali porodice i počeli da brinu o kreditima. Međutim, vakuum na ulicama nije dugo trajao. Već narednog jutra proteste su preuzeli osnovci, koji su tokom velikog odmora blokirali školska dvorišta i odbili da uđu na čas dok se ne ispune njihovi zahtevi, među kojima su ukidanje kontrolnih ponedeljkom, produženje raspusta i promena vlasti.
Vlada je reagovala munjevito. Na vanrednoj konferenciji za medije saopšteno je da postoje ozbiljne indicije da su „maloletni blokaderi pod uticajem stranih bojanki i neprijateljskih flomastera iz inostranstva“. Ministarstvo prosvete odmah je predstavilo novi program „Patriotizam za početnike“, koji će se održavati svakodnevno između velikog odmora i fizičkog vaspitanja. Učenici će u tom terminu učiti kako da pravilno vole državu, razlikuju podobne od nepodobnih bojica. Za đake koji postavljaju previše pitanja predviđeni su dopunski časovi iz muzičkog na kojem će se učiti samo rodoljubive pesme.
Ministarstvo je odmah uvelo obavezni patriotizam između velikog odmora i fizičkog vaspitanja – deca će sada recitovati himnu dok skaču u vrećama, a svaki neposlušni pogled na nastavnika biće prijavljen kao „anti-državna aktivnost“. Roditeljski sastanci su postali međunarodni događaj: u učionicama sede posmatrači OEBS-a sa notesima, beležeći ko je zakasnio i ko je doviknuo „dole matematika“. Direktori škola hvale se da su uspostavili „potpunu demokratiju u malom“, dok se učenici prvog razreda već spremaju za prve saslušanja jer su na času likovnog nacrtali zastavu u pogrešnoj nijansi.
Dok vlast tvrdi da je reč o zaštiti ustavnog poretka od radikalizovanih desetogodišnjaka, osnovci poručuju da neće odustati. Kako navode njihovi predstavnici iz odeljenja IV-2, borba će trajati sve dok država ne prihvati minimum demokratskih standarda, među kojima su dve užine dnevno, petica iz likovnog kao ljudsko pravo i trajna zabrana usmenog odgovaranja ponedeljkom ujutru.













