Listen to this article
Home Blog

2030: Studenti odustali, proteste preuzeli osnovci

0

Nakon punih šest godina protesta, blokada, šetnji, performansa, plenuma, kontraplenuma i plenuma posvećenih analizi prethodnih plenuma, studenti Srbije konačno su saopštili da odustaju. U zajedničkom saopštenju naveli su da više nemaju snage da protestuju jer su u međuvremenu napunili trideset i kusur godina, zasnovali porodice i počeli da brinu o kreditima. Međutim, vakuum na ulicama nije dugo trajao. Već narednog jutra proteste su preuzeli osnovci, koji su tokom velikog odmora blokirali školska dvorišta i odbili da uđu na čas dok se ne ispune njihovi zahtevi, među kojima su ukidanje kontrolnih ponedeljkom, produženje raspusta i promena vlasti.

Vlada je reagovala munjevito. Na vanrednoj konferenciji za medije saopšteno je da postoje ozbiljne indicije da su „maloletni blokaderi pod uticajem stranih bojanki i neprijateljskih flomastera iz inostranstva“. Ministarstvo prosvete odmah je predstavilo novi program „Patriotizam za početnike“, koji će se održavati svakodnevno između velikog odmora i fizičkog vaspitanja. Učenici će u tom terminu učiti kako da pravilno vole državu, razlikuju podobne od nepodobnih bojica. Za đake koji postavljaju previše pitanja predviđeni su dopunski časovi iz muzičkog na kojem će se učiti samo rodoljubive pesme.

Ministarstvo je odmah uvelo obavezni patriotizam između velikog odmora i fizičkog vaspitanja – deca će sada recitovati himnu dok skaču u vrećama, a svaki neposlušni pogled na nastavnika biće prijavljen kao „anti-državna aktivnost“. Roditeljski sastanci su postali međunarodni događaj: u učionicama sede posmatrači OEBS-a sa notesima, beležeći ko je zakasnio i ko je doviknuo „dole matematika“. Direktori škola hvale se da su uspostavili „potpunu demokratiju u malom“, dok se učenici prvog razreda već spremaju za prve saslušanja jer su na času likovnog nacrtali zastavu u pogrešnoj nijansi.

Dok vlast tvrdi da je reč o zaštiti ustavnog poretka od radikalizovanih desetogodišnjaka, osnovci poručuju da neće odustati. Kako navode njihovi predstavnici iz odeljenja IV-2, borba će trajati sve dok država ne prihvati minimum demokratskih standarda, među kojima su dve užine dnevno, petica iz likovnog kao ljudsko pravo i trajna zabrana usmenog odgovaranja ponedeljkom ujutru.

Za predsednika studenti kandiduju proruskog Kusturicu, a naprednjaci prozapadnu Zoranu Mihajlović

0

BEOGRAD – Nakon višemesečnih konsultacija, studentski pokret odlučio je da za predsednika Srbije kandiduje Emira Kusturicu, ocenivši da je reč o čoveku koji istovremeno može da razgovara sa Vladimirom Putinom, zapadnim diplomatama, studentima, guslarima, filmskim kritičarima i seljacima sa Mokre Gore. Kako saznajemo, presudnu ulogu u kandidaturi odigrala je činjenica da je Kusturica svojevremeno iznajmio čak tri bicikla za studentsku vožnju do Strazbura, čime je, prema mišljenju studenata, pokazao daleko veći stepen logističke podrške od većine evropskih fondova. Studenti smatraju da eventualna bliskost sa Putinom ne predstavlja ozbiljan problem jer će, kako navode, „prvo da se smeni vlast, a posle ćemo već nekako da objasnimo Briselu da je sve to bio umetnički performans“.

Naprednjaci su na ovu kandidaturu odgovorili ekspresno i za svog predsedničkog kandidata istakli Zoranu Mihajlović, ocenjujući da je upravo ona idealna protivteža Kusturičinom „opasnom evroazijskom romantizmu“. Kao ključna preporuka navedeno je njeno dugogodišnje iskustvo u komunikaciji sa zapadnim ambasadama, kao i činjenica da je krsnu slavu svojevremeno slavila u kafani uz prisustvo brojnih stranih diplomata, čime je, prema oceni SNS-a, dokazala da Srbija može da uđe u Evropsku uniju čak i bez otvaranja pregovaračkih poglavlja. U stranci smatraju da bi Kusturica Srbiju vratio u srednji vek, dok bi Mihajlovićeva mogla da je uvede direktno u EU.

Politički analitičari ocenjuju da Srbija nikada nije imala jasniji izbor između Istoka i Zapada. Sa jedne strane nalazi se režiser koji je osvojio dve Zlatne palme i prijateljuje sa Putinom, a sa druge bivša ministarka koja je uspela da održi dobre odnose sa ambasadorima čak i kada nije bila ni na kakvoj funkciji. Prema prvim istraživanjima javnog mnjenja, građani su duboko podeljeni, što zapravo i nije nekakva novost za Srbiju, problem je što su građani konfuzni jer ni jedni ni drugi ne žele da glasaju za Kusturicu odnosno Mihajlovićevu.

Predsednik pozvao građane da protestuju odgovorno i po zakonu: Uredba o protestima stupila na snagu

0

BEOGRAD, 14. april 2030. (Tanjug/Zicer)

Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o minimalnom godišnjem broju protesta, nakon što je više institucija upozorilo da zemlja već drugu godinu zaredom ne ispunjava demokratske norme propisanog broja demonstracija po glavi stanovnika.

Građani će ubuduće preko portala eUprava moći da zakažu termin protesta najmanje sedam dana unapred. U ponudi su paketi „Osnovni protest“, „Porodični protest“ i „Protest Plus“ sa ozvučenjem, mobilnim binama i direktnim prenosom na RTS 2. Transparenti se preuzimaju na šalteru 4, a za neopravdano odsustvo sa sopstvenog protesta predviđena je novčana kazna.

„Ne mogu ljudi baš svaki put spontano. Mora malo reda“, izjavio je predsednik Srbije na konferenciji za medije, nakon čega je pozvao građane da odgovorno koriste pravo na nezadovoljstvo i da ga prijave najkasnije pet radnih dana unapred.

EKSKLUZIVNI INTERVJU ZA ZICER: Vučić administrira budućnost

Vučić: „Posle dugog proučavanja proročanstava shvatio sam da je Vidovita Zorka jedina osoba koja može da predvidi ono što ću ja sutra da predvidim.“

BEOGRAD/ ZICER. Posle godina proučavanja geopolitike, ekonomije, istorije, astrologije i domaćeg vina, predsednik Aleksandar Vučić tvrdi da je stigao do novog nivoa javnog delovanja. Kako kaže, on više ne analizira budućnost, nego je administrira.

„Ja sam nadležan za svu budućnost.“

Predsednik Srbije kaže da je do tog saznanja došao postepeno, kroz dugogodišnji rad i veoma ozbiljno promišljanje stvari koje običan svet zove nagađanje, a država strateškim planiranjem.

„To nije došlo preko noći. Godinama gledam unapred. Prvo pet godina. Onda deset. Danas bez problema vidim budžet za 2140. godinu, stanje saobraćaja na Marsu i red ispred šaltera koji još nije izgrađen“, rekao je Vučić za Zicer.

Na pitanje kako izgleda jedan radni dan državnog vidovnjaka, predsednik odgovara bez zadrške.

„Ustanem rano, pogledam šta će se danas dogoditi, pa zakažem redovnu vanrednu konferenciju za novinare i kažem da sam to predvideo. Ako se nešto ipak ne dogodi, znači da smo pravovremenom reakcijom sprečili budućnost.“

Vučić je potvrdio i da sarađuje sa Vidovitom Zorkom, za koju kaže da ima ključnu ulogu u sistemu predviđanja.

„Ona vidi budućnost, a ja proverim da li je u skladu sa Planom razvoja Srbije. Ako nije, zamolimo budućnost da izvrši manje korekcije.“

U okviru novih državnih reformi, najavljeno je i formiranje političke opcije koja bi objedinjavala kompletan natprirodni potencijal zemlje.

„Zvaće se ‘Vidovnjaci Srbije’. Vreme je da svaka ozbiljna država uredi i taj sektor. Ne može više svako da gata na svoju ruku. Mora da postoji sistem“, izjavio je predsednik.

Na pitanje ko će voditi novu organizaciju, Vučić je kratko odgovorio:

„Vidovita Zorka.“

Prema njegovim rečima, ona će se kandidovati i za predsednika Srbije, jer je već videla rezultate izbora.

„Ne mogu više da kažem. Izborna tišina važi i za proročanstva.“

U vrhu stranačke budućnosti, kako se navodi, naći će se i Milan Tarot, koji će biti zadužen za strateško mešanje karata, evropske arkane i usklađivanje horoskopa sa evropskim standardima, dok će Miroljub Petrović voditi resor alternativne medicine, nacionalnog gladovanja i programa „Pod mač, bato“.

Program nove političke epohe zasniva se na tri stuba: stabilnosti, kontinuitetu i nadgradnji vradžbinskog potencijala.

„Menjamo Ustav. Vidovnjaštvo postaje obavezni predmet od prvog razreda. Svaka škola dobija kabinet za proricanje, učionicu za telepatiju i fiskulturnu salu za grupnu levitaciju. Nacionalna matura uključuje proricanje iz pasulja“, naveo je Vučić.

Najavljeno je i osnivanje Republičke agencije za strateško predviđanje budućnosti. Građani će, kako se objašnjava, preko eUprave moći da zakažu gledanje u pasulj, dok će se sva proročanstva izdavati u elektronskoj formi, sa QR kodom i potpisom službenog tumača sudbine.

Govoreći o budućnosti Srbije, predsednik je bio posebno optimističan.

„Do 2032. svaki građanin će uz ličnu kartu dobijati kristalnu kuglu. Do 2045. sva državna dokumentacija vodiće se retrogradno u Merkuru. Do 2050. postajemo najveći izvoznik proroka, gatara i političkih analitičara sa licencom i doktoratom za predviđanje.“

Na kraju intervjua, predsednik je kratko poručio građanima da se ne brinu više.

„Ne bojte se promena, jer istinski lider zna kako da vodi narod. Srbija je na pravom putu i tako će ostati još mnogo godina. To vam kažem sa punom odgovornošću, iako sam ovu rečenicu već video gledajući snimke svojih konferencija za štampu.“

Posle razgovora, predsednik je napustio redakciju, ali se iz predostrožnosti vratio pet minuta ranije.

Vjerica Radeta tuži Dinka Gruhonjića za krađu kletvi: „To je moj intelektualni vlasništvo, lopove sekularni!“

0

Beograd/Novi Sad – Vjerica Radeta, predsednica Srpske radikalne stranke i neprikosnovena kraljica parlamentarnih anatema, podnela je tužbu protiv Dinka Gruhonjića zbog grubog kršenja autorskih prava na kletve.

„Dinko Gruhonjić je bez mog odobrenja, bez plaćene licence i bez ikakvog poštovanja prema tradiciji, upotrebio klasike žanra: ‘znam gde živite’, ‘majku vam i oca jebem krvavog’ i ‘prokleti bili do sudnjeg dana’. To je moj zaštitni znak još od devedesetih. Plagijat čist kao suza!“, izjavila je Vjerica pred zgradom suda, držeći u ruci svežanj starih stenograma iz Skupštine.

Prema tužbi, Radeta traži odštetu od 666 evra (simbolična suma), javno izvinjenje u Limanskom parku pred dupetom spomenika jelenu i obavezno polaganje kursa „Kletve za početnike – po radikalskoj metodi“ kod nje lično.

„Ja sam kletve usavršavala decenijama. Dinko je samo pročitao par mojih nastupa, pa sad misli da je majstor. To je kao da neko ukrade sliku iz Luvra i tvrdi da je on slikar!“, rekla je Vjerica i dodala da je spremna da oprosti ako Dinko pređe u radikale i počne da kune neprijatelje srpskog naroda.

Advokati Dinka Gruhonjića brzo su reagovali: „Naš klijent je ateista. On ne veruje u kletve, on ih samo koristi kao metaforu za društvenu kritiku. Osim toga, sudnji dan je buržoaska konstrukcija, a mi ćemo dokazati da je ‘majku vam jebem’ opšte dobro čovečanstva, baš kao i vazduh i voda.“

Međutim, stručnjaci za autorsko pravo upozoravaju da Dinko nema šanse. „Kletva ‘prokleti bili do sudnjeg dana’ je registrovana još u vreme Šešeljevih govora. Postoji čak i žig sa Vjeričinim potpisom“, kaže pravni ekspert iz advokatske kancelarije „Anatema & Partneri“.

Dok sudski proces traje, Dinko Gruhonjić je objavio kako nema para za sudske troškove i tražio pomoć od čitalaca da mu se skupi tih 666 evra da plati kaznu za plagijat.

Vjerica je, pak, najavila novi performans u Skupštini: „Ako Dinko ne plati, sledeća kletva ide na njegov auto, pa na njegovu decu, pa na ceo Liman!“

Dinko Gruhonjić baca kletve: „Ateizam je za slabe, ja sam NOVOSADSKI prorok sa Limana!“

0

Novi Sad – U trenutku kada je nepoznata trojka u fantomkama teško demolirala automobil njegovog sina Davida na parkingu u Limanu, Dinko Gruhonjić, poznati novinar, profesor i samoprozvani čuvar sekularizma, doživeo je trenutak prosvetljenja. Umesto da pozove policiju ili napiše još jedan tekst o tome kako je Srpska pravoslavna crkva „zarđala kašika“ i „glavni stub fašizma“, Dinko je seo za tastaturu i izbacio najžešću versku kletvu koju Novi Sad nije video još od vremena kada su se hramovi pretvarali u pabove.

„Imate i vi decu i znam gde živite. Majku vam i oca jebem krvavog! I ovim putem vas proklinjem, i vas i sve vaše, i živo i mrtvo! Prokleti bili do sudnjeg dana!“ – objavio je Dinko na društvenoj mreži X, verovatno dok je u pozadini tiho puštao neku religioznu muziku.

Fenomenalno. Čovek koji je godinama objašnjavao kako je vera za primitivce, kako hramove SPC treba pretvoriti u stejdževe za EXIT, kako su krst i sveštenik najveća pretnja napretku – odjednom baca anateme dostojne najvatrenijih čuvara  pravovernosti. Nema više „nauke i razuma“, nema „sekularne države“. Sada je tu sudnji dan, prokletstvo do večnosti i klasično „znam gde živite“ začinjeno majkom i ocem.

Izvori bliski Dinku tvrde da je u šoku čak i sam đavo. „Mi smo mislili da je on naš, a on sad promiviše versku zatucanost kroz nekakve prevaziđene srednjovekovne anateme, praktično rehabilituje crkvu i hrišćanstvo, kao neki pustinjski podvižnik.  Ovo je teška izdaja. Tolike godine smo uložili u njega i vidi sad ovo. Nastupio je kao neki JEZUITA! Zaprepašćeni smo. Nismo se ovome nadali“, navodni se iz kabineta đavoljeg advokata.

U međuvremenu, pokrenuta je peticija da se DInko postavi za prvog počasnog popa u crkvi na Limanu (koju još nije stigao da pretvori u pab jer nije ni izgrađena) i na hram postavi tabla: „Ovde je Dinko Gruhonjić 2026. godine otkrio da Bog ipak postoji !“

Naravno, odmah su se javile i „građanske organizacije“ da osude vandalizam i ponove kako je ovo „direktna posledica režimske kampanje“. Niko, naravno, nije pomenuo da je Dinko sam sebe prokleo onog dana kada je prvi put rekao da crkve treba pretvoriti u kafane. Jer sudnji dan, brate, ne bira strane – on samo čeka da ti se vrati ono čime si gađao tuđe svetinje.

A što se tiče onih koji su razbili auto – mirno spavajte. Dinko vas je već prokleo do devetog kolena. To je jače od bilo kakve policije. Ili, kako bi sam Dinko rekao u nekom svom starom tekstu: „Zaista, šta bi još mogao biti motiv za „božje pastire“ da toliko uporno insistiraju na širenju korone među svojim stadom, sem što imaju ovozemaljskih finansijskih problema zbog proglašenog vanrednog stanja, policijskog sata, zdravorazumskih zdravstvenih mera i tome slično? Zašto, pobogu, oni pričešćuju „vernike“ iz iste kašičice, kada je jasno da su i neki visokopozicionirani crkveni ljudi preminuli nakon što su, uprkos upozorenjima, organizovali verske obrede? Da li možda zbog toga što su im na stend-baju krštenja, venčanja, slave, sahrane („uzemljenja“, u popovskom žargonu…)?  “

BIA radi za Zicer

BEOGRAD, 20. jun 2026. (Tanjug/Zicer)

Nakon objave na društvenoj mreži X u kojoj je jedan korisnik napisao da je „Zicer podguzna muva BIA“, dok je drugi gotovo istovremeno tvrdio da portal radi za Vatikan, analitičari informacionih tokova ocenili su da se javnost već godinama bavi potpuno pogrešnim pitanjem.

Pitanje nije za koga radi Zicer.

Pitanje je zašto svi ostali rade za Zicer.

Kako objašnjavaju stručnjaci za internet logiku, pojava je jednostavna. Onog trenutka kada niko više ne može da utvrdi za koga Zicer radi, svi su prinuđeni da se ponašaju kao da Zicer radi upravo za njih.

Posledica je neobična situacija u kojoj, hteo to neko ili ne, za Zicer danas rade BIA, Vatikan, Mosad, Elon Mask, vlast, opozicija, strane službe, domaće službe, ambasade i nekoliko centara moći koji međusobno već godinama tvrde da ne sarađuju.

„To je potpuno prirodan proces“, navodi jedan sagovornik koji je insistirao na anonimnosti, jer nije siguran da li trenutno radi za sebe.

„Kada napišete da Zicer radi za BIA, zapravo ste priznali da BIA prati Zicer. Kada napišete da radi za Vatikan, priznali ste da i Vatikan prati Zicer. Kada tvrdite da ga kontroliše vlast, znači da vlast čita Zicer. Kada kažete da ga finansiraju stranci, ispada da i stranci uredno prate njegove objave.“

Prema nezvaničnim informacijama, u pojedinim državnim institucijama već neko vreme postoji problem sa internom dokumentacijom. U pojedinim predmetima stoji da Zicer radi za BIA, dok u drugim piše da BIA radi za Zicer. Slična situacija zabeležena je i u nekoliko crkvenih kancelarija, gde se još utvrđuje da li je Zicer glasilo Vatikana ili je Vatikan odeljenje za verifikaciju tekstova objavljenih na Ziceru.

Zbog sve veće konfuzije razmatra se osnivanje Komisije za utvrđivanje ko zapravo radi za koga. Komisija bi trebalo da radi dok ne zaključi da radi za Zicer, nakon čega će biti raspuštena zbog očiglednog sukoba interesa.

Nezvanično, razmatra se i izmena obrasca za prijavu internet zavera. Umesto dosadašnjeg pitanja „Za koga radi Zicer?“, građani će ubuduće odgovarati na pitanje „Ko danas radi za Zicer?“, uz mogućnost višestrukog izbora.

Prvi rezultati pilot projekta pokazali su da se na spisku nalaze gotovo svi.

BIA.

Mosad.

CIA.

FSB.

Vatikan.

Vlast.

Opozicija.

Reptili.

Jedan administrator Fejsbuk grupe.

Dve komšinice iz prizemlja.

I čovek koji ispod svakog teksta napiše: „Sve je ovo namešteno.“

Do zaključenja ovog teksta pojavila se nova teorija prema kojoj Zicer ne radi ni za koga, već svi ostali rade za Zicer iz prostog razloga što već godinama pokušavaju da otkriju za koga Zicer radi.

Stručnjaci smatraju da je upravo taj paradoks trenutno najstabilniji oblik organizacije domaćeg interneta.

Dejan Bodiroga i Toma Nikolić u trci za Andrićev venac: Ko će biti predsednik Srbije?

0

Nakon višemesečnih spekulacija o vanrednim izborima, politička scena Srbije dobila je dva najozbiljnija kandidata za predsednika države – nekadašnjeg košarkaškog asa Dejana Bodirogu i bivšeg predsednika Tomislava Nikolića. Kako saznaje Zicer, vladajuće i opozicione stranke konačno su priznale da više niko nema dovoljnu popularnost, te da je izbor pao na ovu dvojicu, pa će građani moći da biraju između sportiste kojeg su svi zaboravili i političara kojeg su takođe svi zaboravili.  Prema prvim istraživanjima, i Bodiroga i Nikolić su poznati samo starijim glasačima ali procenti pokazuju da se obojica kreću na nekih 30% glasačkog tela.

Predizborna kampanja bi trebala uskoro da počne. Bodiroga planira da počne kampanju iz dijaspore, negde otprilike iz Dizeldorfa, a glavna slogan kampanje će biti „Na mladima Srbija ostaje“.  Njegov protivkandidat Nikolić uzvratio je sloganom „Bez starca nema udarca“, a kampanju će početi iz Bajčetine. U televizijskim duelima Bodiroga planira da koristi sportsku taktiku, dok će Nikolić, prema najavama iz štaba, koristiti taktiku lopate.

Analitičari ocenjuju da će izborna trka biti neizvesna. Posebnu pažnju izaziva mogućnost drugog kruga u kojem bi kandidati morali da odmere snage u disciplini „slobodno bacanje uz pečenje praseta“.  Kako god da se izbori završe, stručnjaci smatraju da će Srbija prvi put u istoriji dobiti predsednika koji može ili da pogodi trojku sa osam metara ili da za pet minuta ispeče rakiju i objasni geopolitičku situaciju na Balkanu.

DRŽAVA SPREMNA ZA AI RAT: Formirana komisija koja će razmotriti mogućnost osnivanja radne grupe za LLM

BEOGRAD, 19. jun 2026. Nakon upozorenja da bi veliki jezički modeli mogli biti korišćeni za informacione operacije protiv Srbije i Srpske pravoslavne crkve, nadležni poručuju da država situaciju prati pažljivo i da nema mesta panici.

Kako saznaje Zicer iz dobro obaveštenih hodnika državne uprave, formirana je komisija koja će razmotriti mogućnost osnivanja radne grupe za izradu nacrta strategije razvoja buduće nacionalne politike u oblasti razmišljanja o veštačkoj inteligenciji.

Prvi sastanak zakazan je čim se pronađe slobodna sala.

Stručnjaci upozoravaju da savremeni LLM sistemi mogu u sekundi da analiziraju milione tekstova, prate raspoloženje građana, prilagođavaju poruke različitim grupama i proizvode praktično neograničen broj originalnih objava.

„Danas više nema copy-paste propagande. Svako dobija drugačiji tekst, ali svi na kraju počnu da se svađaju oko iste stvari“, objašnjava jedan sagovornik upoznat sa problematikom.

Prema njegovim rečima, moderni informacioni rat više se ne vodi komentarima koje je lako prepoznati, već personalizovanim sadržajem prilagođenim svakom pojedincu.

Na primer, odjednom se na više mesta pojavljuje ista epizoda iz istorije SPC, ista fusnota, isti citat iz nekog zaboravljenog dokumenta.

To nije dokaz.

Ali jeste trag da više autora možda koristi isti RAG sistem.

Sedmi sloj je analiza emocija.

LLM kampanje često ne pokušavaju da ubede.

One pokušavaju da održe određeno emocionalno stanje.

Bes.

Gađenje.

Podsmeh.

Strah.

Ako vidiš da ista emocija traje nedeljama bez obzira na događaje, moguće je da neko planski proizvodi upravo takav sadržaj.

Osmi sloj je „nema greške“.

Pravi ljudi greše.

Zaborave.

Protivreče sami sebi.

Promene mišljenje.

LLM sistem koji koristi dobru bazu znanja može mesecima da ostane potpuno dosledan.

To je, paradoksalno, ponekad i najsumnjivije.

Na pitanje da li Srbija raspolaže sopstvenim velikim jezičkim modelom obučenim na domaćem jeziku, istoriji, zakonima i društvenim specifičnostima, odgovor je bio kratak.

„Ne.“

Na pitanje da li postoji državni AI centar koji u realnom vremenu prati semantičko širenje narativa kroz internet prostor, odgovor je takođe bio kratak.

„Ne.“

Na pitanje da li postoji nacionalna strategija za odbranu od informacionih operacija zasnovanih na generativnoj veštačkoj inteligenciji, odgovor je glasio:

„Biće.“

Prema informacijama kojima raspolaže Zicer, domaći odgovor trenutno se zasniva na tradicionalnim metodama.

Jedan računar služi za štampanje.

Na drugom traje Windows Update od utorka.

Treći je rezervisan za elektronsku poštu.

Izvori tvrde da je u planu i nabavka grafičke kartice čim se završi postupak javne nabavke i pribave tri ponude.

Posebna pažnja posvećena je zaštiti Srpske pravoslavne crkve od sofisticiranih AI kampanja.

Prema mišljenju analitičara, upravo ovakvi sistemi predstavljaju ozbiljan izazov za savremenu veštačku inteligenciju.

„Možete imati model od bilion parametara, ali nijedan još nije uspešno prošao kroz domaću pisarnicu“, navodi jedan stručnjak.

Nezvanično saznajemo da je nekoliko stranih AI modela već odustalo od pokušaja destabilizacije Srbije nakon što su tokom pilot projekta tri puta vraćeni na dopunu dokumentacije zbog nepravilno popunjenog obrasca.

Jedan model navodno je ugašen nakon što je pokušao da objasni referentu da razume kontekst.

Referent je ostao pri svom stavu da kontekst nije overen.

U međuvremenu, najveće svetske kompanije ulažu desetine milijardi dolara u razvoj sve naprednijih sistema veštačke inteligencije.

Srbija, kako saznajemo, ulaže napore da toner ovog puta stigne pre isteka budžetske godine.

Nadležni poručuju da građani nemaju razloga za zabrinutost.

„U slučaju eventualnog AI napada, postupićemo po proceduri.“

Procedura, međutim, još nije pronađena u registratoru.

Vlada razmatra zabranu ironičnog klimanja glavom

0

 

Kako saznajemo iz dobro obaveštenih kafanskih izvora, tokom 2026. godine mogla bi biti uvedena zabrana svih oblika dvosmislenog odobravanja.

Građanima više neće biti dozvoljeno da na pitanje:

„Jel’ nam je dobro?“

odgovore:

„Ma odlično.“

ukoliko ton glasa, izraz lica ili uzdah ukazuju da zapravo misle suprotno.

Posebno će biti sankcionisana rečenica:

„Ćuti, može i gore.“

Nadležni smatraju da nije moguće utvrditi da li građanin zaista veruje da može gore ili na sofisticiran način dovodi u pitanje trenutno stanje.

Pod posebnom prismotrom biće i odgovori:

„Ma super.“

„Fenomenalno.“

„Top.“

„Institucije rade svoj posao.“

ako se izgovore uz osmeh koji traje duže od dve sekunde.

Jedan visoko rangirani obaveštajac organizovao je sastanak na kojem je građane obavestio o mogućnosti „neprijateljskih akcija“, koje će pokrenuti neki „interni pobunjenički elementi“.

On je upozorio građane da „drže glave mirno“.

Građani će ubuduće biti dužni da uz svaku pohvalu popune obrazac kojim potvrđuju da pohvala nije ironična.

U slučaju sumnje, formiraće se komisija koja će pregledati mimiku, interpunkciju i prethodne objave na društvenim mrežama.

Posebno će se analizirati tri tačke na kraju rečenice.

One već godinama predstavljaju bezbednosni izazov.

Stručnjaci upozoravaju da se iza običnog:

„Dobro je…“

često krije čitava politička platforma.

Prema nacrtu pravilnika, klimanje glavom više neće biti slobodno, već će biti podeljeno na afirmativno, neutralno i uslovno klimanje.

Građani koji klimnu pod uglom većim od petnaest stepeni moraće da navedu razlog klimanja u roku od osam dana.

Posebna pažnja biće posvećena građanima koji izgovaraju:

„Kako da nije.“

Pošto je u dosadašnjoj praksi utvrđeno da ova rečenica može da znači i „da“ i „ne“ i „nemoj da me zajebavaš“, biće tretirana kao verbalni predmet od posebnog bezbednosnog interesa.

Razmatra se i uvođenje službenih klimomera.

Uređaji će meriti amplitudu pokreta glave, brzinu spuštanja brade i procenjeni procenat cinizma.

Sve vrednosti iznad dozvoljene granice automatski će biti prosleđene nadležnim organima.

U pilot projektu zabeležen je i jedan posebno težak slučaj.

Građanin je na pitanje:

„Je l’ sve u redu?“

odgovorio:

„Naravno.“

Posle čega nije rekao ništa.

Samo je pogledao u plafon.

Predmet je prosleđen višim instancama.

I dalje traje veštačenje.

Nadležni veruju da je pogled trajao duže nego što bi običan pogled trebalo da traje.

Zbog toga se ne isključuje mogućnost da je i plafon bio ironičan.