BEOGRAD, 28. jun. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, povodom Vidovdana, simbolično plivao za mir u svetu na keju kod Beograda na vodi. Predsednik je otplivao oko tridesetak metara niz Savu, zatim se okrenuo i bez većih poteškoća vratio na obalu. Nakon izlaska iz vode izjavio je da je „voda kvalitetna, prijatna i idealna za osveženje po ovim vidovdanskim vrućinama“, dodajući da Srbija nastavlja da vodi odgovornu politiku mira i stabilnosti.
Na pitanje novinara kako komentariše navode da se u neposrednoj blizini nalazi glavni kanalizacioni ispust za stari deo Beograda, predsednik nije odgovorio, već je kratko pogledao ka reci i nastavio razgovor o investicijama, ekonomskom rastu i značaju mira u svetu. Prisutni građani pozdravili su njegov potez aplauzom sa bezbedne udaljenosti.
Nezvanično saznajemo da će predsednikov podvig biti kandidovan za upis na listu nematerijalne kulturne baštine, kao primer lične žrtve u interesu međunarodne stabilnosti. Nadležni su saopštili da kvalitet vode ostaje nepromenjen, dok kvalitet mira u svetu tek treba da se izmeri.
Višegodišnji borac protiv svih oblika praznoverja, samoproglašeni racionalista, ateista, mason, fizičar, doktor nauka, Linux administrator, šahovski majstor, radio-amater, planinar, pčelar, dobrovoljni davalac krvi, predsednik kućnog saveta, podkaster, kolekcionar gramofonskih ploča, baštovan, roštilj majstor, član gljivarskog društva, instruktor prve pomoći, fotograf amater, modelar, vlasnik teleskopa, sindikalac, jedriličar, maratonac, ljubitelj železnice, numizmatičar, prevodilac sa esperanta, upravnik zgrade i potpredsednik mesnog odbora „Bolje Sutra“, precrtao je ćerku nakon što je saznao da je u vezi sa sinom pravoslavnog sveštenika.
Kako navode izvori koji nisu želeli da ostanu anonimni jer ih ionako niko nije pitao za ime, otac je mirno saslušao vest, klimnuo glavom i izjavio:
„Ja sam čovek širokih pogleda. Ali ovo je previše.“
Porodični savet trajao je šest sati, od čega su četiri sata potrošena na raspravu da li ćerku treba precrtati hemijskom olovkom ili markerom otpornim na vlagu.
Komšije tvrde da je čovek godinama govorio kako „ljubav ne poznaje granice“, ali je naknadno pojasnio da je mislio na državne granice, ne na ideološke.
Situacija je dodatno eskalirala kada je budući zet došao na upoznavanje i pristojno pitao da li može da izuje cipele. Domaćin je odgovorio da može, ali da od tog trenutka više nema ćerku.
U znak protesta, otac je iz porodičnog albuma uklonio sve fotografije na kojima se ćerka pojavljuje, osim jedne, jer je na poleđini bio recept za zimnicu.
Institut za proučavanje porodičnih apsurda saopštio je da je ovo prvi zabeleženi slučaj da je jedna osoba istovremeno ateista, mason, fizičar, doktor nauka, Linux administrator, šahovski majstor, radio-amater, planinar, pčelar, dobrovoljni davalac krvi, predsednik kućnog saveta, podkaster, kolekcionar ploča, baštovan, roštilj majstor, numizmatičar, sindikalac, jedriličar, modelar, gljivar, maratonac i čovek koji je uspeo da se posvađa sa rođenom ćerkom oko tuđe vere.
Na pitanje novinara da li postoji mogućnost pomirenja, odgovorio je da postoji čim se svi vrate svojim principima, mada nije precizirao čijim.
Prema nezvaničnim informacijama, porodica trenutno pregovara oko toga da se ćerka privremeno vodi kao „u kvaru“, dok komisija ne utvrdi da li je ljubav bila ideološki ispravna ili je u pitanju samo obična zaljubljenost. Zapisnik će, po običaju, biti dostavljen u tri primerka, overen kod notara i izgubljen u arhivi.
Aleksandar Vulin već godinama nije na američkoj crnoj listi zbog navodne bliskosti sa Rusijom, već zato što Pentagon i NASA pokušavaju da se dokopaju njegove DNK, tvrde izvori bliski izvorima koji su nekada bili bliski nekim drugim izvorima. Prema informacijama do kojih je došao Zicer, američki naučnici su još 2019. godine ustanovili da Vulin ne pripada nijednoj poznatoj ljudskoj rasi, već retkoj galaktičkoj vrsti čiji pripadnici mogu da održe konferenciju za novinare puna dva sata, a da pritom ne trepnu nijednom. To je zapravo odmah zapalo za oko CIA agentima iz ogranka Ljudi u crnom jer je klasično ponašanje vanzemaljaca.
Milorad Dodik je, kako saznajemo, još odavno upoznat sa ovom tajnom i zato uporno odbija da Vulina prepusti međunarodnim institucijama. „Nije problem što ga traže Amerikanci. Problem je što bi ga odmah rasklopili na delove i završio bi u nekoj laboratoriji u Nevadi između ostataka Rozvela i Elvisa Prislija. Mi ovde ipak poštujemo različitosti, pa čak i kada neko ima tri srca i krvnu grupu Wi-Fi 6“, izjavio je Dodik, dodajući da Vulina povremeno skrivaju na tajnim lokacijama gde ga sateliti ne mogu snimiti, uglavnom u kafanama sa lošim signalom.
Izvori iz Republike Srpske tvrde da se zbog bezbednosti Vulinu svakodnevno menja gravitacija kako bi američki dronovi izgubili trag, dok ga tokom noći čuvaju penzionisani obaveštajci i dve bake. U međuvremenu, Vašington navodno razmatra da umesto novih sankcija ponudi razmenu: jednog Vulina za kompletnu tehnologiju pogona bržeg od svetlosti. Međutim, Dodik je tu ponudu odbio uz obrazloženje da je „takav motor lakše napraviti nego pronaći još jednog Vulina“.
Nakon punih šest godina protesta, blokada, šetnji, performansa, plenuma, kontraplenuma i plenuma posvećenih analizi prethodnih plenuma, studenti Srbije konačno su saopštili da odustaju. U zajedničkom saopštenju naveli su da više nemaju snage da protestuju jer su u međuvremenu napunili trideset i kusur godina, zasnovali porodice i počeli da brinu o kreditima. Međutim, vakuum na ulicama nije dugo trajao. Već narednog jutra proteste su preuzeli osnovci, koji su tokom velikog odmora blokirali školska dvorišta i odbili da uđu na čas dok se ne ispune njihovi zahtevi, među kojima su ukidanje kontrolnih ponedeljkom, produženje raspusta i promena vlasti.
Vlada je reagovala munjevito. Na vanrednoj konferenciji za medije saopšteno je da postoje ozbiljne indicije da su „maloletni blokaderi pod uticajem stranih bojanki i neprijateljskih flomastera iz inostranstva“. Ministarstvo prosvete odmah je predstavilo novi program „Patriotizam za početnike“, koji će se održavati svakodnevno između velikog odmora i fizičkog vaspitanja. Učenici će u tom terminu učiti kako da pravilno vole državu, razlikuju podobne od nepodobnih bojica. Za đake koji postavljaju previše pitanja predviđeni su dopunski časovi iz muzičkog na kojem će se učiti samo rodoljubive pesme.
Ministarstvo je odmah uvelo obavezni patriotizam između velikog odmora i fizičkog vaspitanja – deca će sada recitovati himnu dok skaču u vrećama, a svaki neposlušni pogled na nastavnika biće prijavljen kao „anti-državna aktivnost“. Roditeljski sastanci su postali međunarodni događaj: u učionicama sede posmatrači OEBS-a sa notesima, beležeći ko je zakasnio i ko je doviknuo „dole matematika“. Direktori škola hvale se da su uspostavili „potpunu demokratiju u malom“, dok se učenici prvog razreda već spremaju za prve saslušanja jer su na času likovnog nacrtali zastavu u pogrešnoj nijansi.
Dok vlast tvrdi da je reč o zaštiti ustavnog poretka od radikalizovanih desetogodišnjaka, osnovci poručuju da neće odustati. Kako navode njihovi predstavnici iz odeljenja IV-2, borba će trajati sve dok država ne prihvati minimum demokratskih standarda, među kojima su dve užine dnevno, petica iz likovnog kao ljudsko pravo i trajna zabrana usmenog odgovaranja ponedeljkom ujutru.
BEOGRAD – Nakon višemesečnih konsultacija, studentski pokret odlučio je da za predsednika Srbije kandiduje Emira Kusturicu, ocenivši da je reč o čoveku koji istovremeno može da razgovara sa Vladimirom Putinom, zapadnim diplomatama, studentima, guslarima, filmskim kritičarima i seljacima sa Mokre Gore. Kako saznajemo, presudnu ulogu u kandidaturi odigrala je činjenica da je Kusturica svojevremeno iznajmio čak tri bicikla za studentsku vožnju do Strazbura, čime je, prema mišljenju studenata, pokazao daleko veći stepen logističke podrške od većine evropskih fondova. Studenti smatraju da eventualna bliskost sa Putinom ne predstavlja ozbiljan problem jer će, kako navode, „prvo da se smeni vlast, a posle ćemo već nekako da objasnimo Briselu da je sve to bio umetnički performans“.
Naprednjaci su na ovu kandidaturu odgovorili ekspresno i za svog predsedničkog kandidata istakli Zoranu Mihajlović, ocenjujući da je upravo ona idealna protivteža Kusturičinom „opasnom evroazijskom romantizmu“. Kao ključna preporuka navedeno je njeno dugogodišnje iskustvo u komunikaciji sa zapadnim ambasadama, kao i činjenica da je krsnu slavu svojevremeno slavila u kafani uz prisustvo brojnih stranih diplomata, čime je, prema oceni SNS-a, dokazala da Srbija može da uđe u Evropsku uniju čak i bez otvaranja pregovaračkih poglavlja. U stranci smatraju da bi Kusturica Srbiju vratio u srednji vek, dok bi Mihajlovićeva mogla da je uvede direktno u EU.
Politički analitičari ocenjuju da Srbija nikada nije imala jasniji izbor između Istoka i Zapada. Sa jedne strane nalazi se režiser koji je osvojio dve Zlatne palme i prijateljuje sa Putinom, a sa druge bivša ministarka koja je uspela da održi dobre odnose sa ambasadorima čak i kada nije bila ni na kakvoj funkciji. Prema prvim istraživanjima javnog mnjenja, građani su duboko podeljeni, što zapravo i nije nekakva novost za Srbiju, problem je što su građani konfuzni jer ni jedni ni drugi ne žele da glasaju za Kusturicu odnosno Mihajlovićevu.
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o minimalnom godišnjem broju protesta, nakon što je više institucija upozorilo da zemlja već drugu godinu zaredom ne ispunjava demokratske norme propisanog broja demonstracija po glavi stanovnika.
Građani će ubuduće preko portala eUprava moći da zakažu termin protesta najmanje sedam dana unapred. U ponudi su paketi „Osnovni protest“, „Porodični protest“ i „Protest Plus“ sa ozvučenjem, mobilnim binama i direktnim prenosom na RTS 2. Transparenti se preuzimaju na šalteru 4, a za neopravdano odsustvo sa sopstvenog protesta predviđena je novčana kazna.
„Ne mogu ljudi baš svaki put spontano. Mora malo reda“, izjavio je predsednik Srbije na konferenciji za medije, nakon čega je pozvao građane da odgovorno koriste pravo na nezadovoljstvo i da ga prijave najkasnije pet radnih dana unapred.
Vučić: „Posle dugog proučavanja proročanstava shvatio sam da je Vidovita Zorka jedina osoba koja može da predvidi ono što ću ja sutra da predvidim.“
BEOGRAD/ ZICER. Posle godina proučavanja geopolitike, ekonomije, istorije, astrologije i domaćeg vina, predsednik Aleksandar Vučić tvrdi da je stigao do novog nivoa javnog delovanja. Kako kaže, on više ne analizira budućnost, nego je administrira.
„Ja sam nadležan za svu budućnost.“
Predsednik Srbije kaže da je do tog saznanja došao postepeno, kroz dugogodišnji rad i veoma ozbiljno promišljanje stvari koje običan svet zove nagađanje, a država strateškim planiranjem.
„To nije došlo preko noći. Godinama gledam unapred. Prvo pet godina. Onda deset. Danas bez problema vidim budžet za 2140. godinu, stanje saobraćaja na Marsu i red ispred šaltera koji još nije izgrađen“, rekao je Vučić za Zicer.
Na pitanje kako izgleda jedan radni dan državnog vidovnjaka, predsednik odgovara bez zadrške.
„Ustanem rano, pogledam šta će se danas dogoditi, pa zakažem redovnu vanrednu konferenciju za novinare i kažem da sam to predvideo. Ako se nešto ipak ne dogodi, znači da smo pravovremenom reakcijom sprečili budućnost.“
Vučić je potvrdio i da sarađuje sa Vidovitom Zorkom, za koju kaže da ima ključnu ulogu u sistemu predviđanja.
„Ona vidi budućnost, a ja proverim da li je u skladu sa Planom razvoja Srbije. Ako nije, zamolimo budućnost da izvrši manje korekcije.“
U okviru novih državnih reformi, najavljeno je i formiranje političke opcije koja bi objedinjavala kompletan natprirodni potencijal zemlje.
„Zvaće se ‘Vidovnjaci Srbije’. Vreme je da svaka ozbiljna država uredi i taj sektor. Ne može više svako da gata na svoju ruku. Mora da postoji sistem“, izjavio je predsednik.
Na pitanje ko će voditi novu organizaciju, Vučić je kratko odgovorio:
„Vidovita Zorka.“
Prema njegovim rečima, ona će se kandidovati i za predsednika Srbije, jer je već videla rezultate izbora.
„Ne mogu više da kažem. Izborna tišina važi i za proročanstva.“
U vrhu stranačke budućnosti, kako se navodi, naći će se i Milan Tarot, koji će biti zadužen za strateško mešanje karata, evropske arkane i usklađivanje horoskopa sa evropskim standardima, dok će Miroljub Petrović voditi resor alternativne medicine, nacionalnog gladovanja i programa „Pod mač, bato“.
Program nove političke epohe zasniva se na tri stuba: stabilnosti, kontinuitetu i nadgradnji vradžbinskog potencijala.
„Menjamo Ustav. Vidovnjaštvo postaje obavezni predmet od prvog razreda. Svaka škola dobija kabinet za proricanje, učionicu za telepatiju i fiskulturnu salu za grupnu levitaciju. Nacionalna matura uključuje proricanje iz pasulja“, naveo je Vučić.
Najavljeno je i osnivanje Republičke agencije za strateško predviđanje budućnosti. Građani će, kako se objašnjava, preko eUprave moći da zakažu gledanje u pasulj, dok će se sva proročanstva izdavati u elektronskoj formi, sa QR kodom i potpisom službenog tumača sudbine.
Govoreći o budućnosti Srbije, predsednik je bio posebno optimističan.
„Do 2032. svaki građanin će uz ličnu kartu dobijati kristalnu kuglu. Do 2045. sva državna dokumentacija vodiće se retrogradno u Merkuru. Do 2050. postajemo najveći izvoznik proroka, gatara i političkih analitičara sa licencom i doktoratom za predviđanje.“
Na kraju intervjua, predsednik je kratko poručio građanima da se ne brinu više.
„Ne bojte se promena, jer istinski lider zna kako da vodi narod. Srbija je na pravom putu i tako će ostati još mnogo godina. To vam kažem sa punom odgovornošću, iako sam ovu rečenicu već video gledajući snimke svojih konferencija za štampu.“
Posle razgovora, predsednik je napustio redakciju, ali se iz predostrožnosti vratio pet minuta ranije.
Beograd/Novi Sad – Vjerica Radeta, predsednica Srpske radikalne stranke i neprikosnovena kraljica parlamentarnih anatema, podnela je tužbu protiv Dinka Gruhonjića zbog grubog kršenja autorskih prava na kletve.
„Dinko Gruhonjić je bez mog odobrenja, bez plaćene licence i bez ikakvog poštovanja prema tradiciji, upotrebio klasike žanra: ‘znam gde živite’, ‘majku vam i oca jebem krvavog’ i ‘prokleti bili do sudnjeg dana’. To je moj zaštitni znak još od devedesetih. Plagijat čist kao suza!“, izjavila je Vjerica pred zgradom suda, držeći u ruci svežanj starih stenograma iz Skupštine.
Prema tužbi, Radeta traži odštetu od 666 evra (simbolična suma), javno izvinjenje u Limanskom parku pred dupetom spomenika jelenu i obavezno polaganje kursa „Kletve za početnike – po radikalskoj metodi“ kod nje lično.
„Ja sam kletve usavršavala decenijama. Dinko je samo pročitao par mojih nastupa, pa sad misli da je majstor. To je kao da neko ukrade sliku iz Luvra i tvrdi da je on slikar!“, rekla je Vjerica i dodala da je spremna da oprosti ako Dinko pređe u radikale i počne da kune neprijatelje srpskog naroda.
Advokati Dinka Gruhonjića brzo su reagovali: „Naš klijent je ateista. On ne veruje u kletve, on ih samo koristi kao metaforu za društvenu kritiku. Osim toga, sudnji dan je buržoaska konstrukcija, a mi ćemo dokazati da je ‘majku vam jebem’ opšte dobro čovečanstva, baš kao i vazduh i voda.“
Međutim, stručnjaci za autorsko pravo upozoravaju da Dinko nema šanse. „Kletva ‘prokleti bili do sudnjeg dana’ je registrovana još u vreme Šešeljevih govora. Postoji čak i žig sa Vjeričinim potpisom“, kaže pravni ekspert iz advokatske kancelarije „Anatema & Partneri“.
Dok sudski proces traje, Dinko Gruhonjić je objavio kako nema para za sudske troškove i tražio pomoć od čitalaca da mu se skupi tih 666 evra da plati kaznu za plagijat.
Vjerica je, pak, najavila novi performans u Skupštini: „Ako Dinko ne plati, sledeća kletva ide na njegov auto, pa na njegovu decu, pa na ceo Liman!“
Novi Sad – U trenutku kada je nepoznata trojka u fantomkama teško demolirala automobil njegovog sina Davida na parkingu u Limanu, Dinko Gruhonjić, poznati novinar, profesor i samoprozvani čuvar sekularizma, doživeo je trenutak prosvetljenja. Umesto da pozove policiju ili napiše još jedan tekst o tome kako je Srpska pravoslavna crkva „zarđala kašika“ i „glavni stub fašizma“, Dinko je seo za tastaturu i izbacio najžešću versku kletvu koju Novi Sad nije video još od vremena kada su se hramovi pretvarali u pabove.
„Imate i vi decu i znam gde živite. Majku vam i oca jebem krvavog! I ovim putem vas proklinjem, i vas i sve vaše, i živo i mrtvo! Prokleti bili do sudnjeg dana!“ – objavio je Dinko na društvenoj mreži X, verovatno dok je u pozadini tiho puštao neku religioznu muziku.
Fenomenalno. Čovek koji je godinama objašnjavao kako je vera za primitivce, kako hramove SPC treba pretvoriti u stejdževe za EXIT, kako su krst i sveštenik najveća pretnja napretku – odjednom baca anateme dostojne najvatrenijih čuvara pravovernosti. Nema više „nauke i razuma“, nema „sekularne države“. Sada je tu sudnji dan, prokletstvo do večnosti i klasično „znam gde živite“ začinjeno majkom i ocem.
Izvori bliski Dinku tvrde da je u šoku čak i sam đavo. „Mi smo mislili da je on naš, a on sad promiviše versku zatucanost kroz nekakve prevaziđene srednjovekovne anateme, praktično rehabilituje crkvu i hrišćanstvo, kao neki pustinjski podvižnik. Ovo je teška izdaja. Tolike godine smo uložili u njega i vidi sad ovo. Nastupio je kao neki JEZUITA! Zaprepašćeni smo. Nismo se ovome nadali“, navodni se iz kabineta đavoljeg advokata.
U međuvremenu, pokrenuta je peticija da se DInko postavi za prvog počasnog popa u crkvi na Limanu (koju još nije stigao da pretvori u pab jer nije ni izgrađena) i na hram postavi tabla: „Ovde je Dinko Gruhonjić 2026. godine otkrio da Bog ipak postoji !“
Naravno, odmah su se javile i „građanske organizacije“ da osude vandalizam i ponove kako je ovo „direktna posledica režimske kampanje“. Niko, naravno, nije pomenuo da je Dinko sam sebe prokleo onog dana kada je prvi put rekao da crkve treba pretvoriti u kafane. Jer sudnji dan, brate, ne bira strane – on samo čeka da ti se vrati ono čime si gađao tuđe svetinje.
A što se tiče onih koji su razbili auto – mirno spavajte. Dinko vas je već prokleo do devetog kolena. To je jače od bilo kakve policije. Ili, kako bi sam Dinko rekao u nekom svom starom tekstu: „Zaista, šta bi još mogao biti motiv za „božje pastire“ da toliko uporno insistiraju na širenju korone među svojim stadom, sem što imaju ovozemaljskih finansijskih problema zbog proglašenog vanrednog stanja, policijskog sata, zdravorazumskih zdravstvenih mera i tome slično? Zašto, pobogu, oni pričešćuju „vernike“ iz iste kašičice, kada je jasno da su i neki visokopozicionirani crkveni ljudi preminuli nakon što su, uprkos upozorenjima, organizovali verske obrede? Da li možda zbog toga što su im na stend-baju krštenja, venčanja, slave, sahrane („uzemljenja“, u popovskom žargonu…)? “
Nakon objave na društvenoj mreži X u kojoj je jedan korisnik napisao da je „Zicer podguzna muva BIA“, dok je drugi gotovo istovremeno tvrdio da portal radi za Vatikan, analitičari informacionih tokova ocenili su da se javnost već godinama bavi potpuno pogrešnim pitanjem.
Pitanje nije za koga radi Zicer.
Pitanje je zašto svi ostali rade za Zicer.
Kako objašnjavaju stručnjaci za internet logiku, pojava je jednostavna. Onog trenutka kada niko više ne može da utvrdi za koga Zicer radi, svi su prinuđeni da se ponašaju kao da Zicer radi upravo za njih.
Posledica je neobična situacija u kojoj, hteo to neko ili ne, za Zicer danas rade BIA, Vatikan, Mosad, Elon Mask, vlast, opozicija, strane službe, domaće službe, ambasade i nekoliko centara moći koji međusobno već godinama tvrde da ne sarađuju.
„To je potpuno prirodan proces“, navodi jedan sagovornik koji je insistirao na anonimnosti, jer nije siguran da li trenutno radi za sebe.
„Kada napišete da Zicer radi za BIA, zapravo ste priznali da BIA prati Zicer. Kada napišete da radi za Vatikan, priznali ste da i Vatikan prati Zicer. Kada tvrdite da ga kontroliše vlast, znači da vlast čita Zicer. Kada kažete da ga finansiraju stranci, ispada da i stranci uredno prate njegove objave.“
Prema nezvaničnim informacijama, u pojedinim državnim institucijama već neko vreme postoji problem sa internom dokumentacijom. U pojedinim predmetima stoji da Zicer radi za BIA, dok u drugim piše da BIA radi za Zicer. Slična situacija zabeležena je i u nekoliko crkvenih kancelarija, gde se još utvrđuje da li je Zicer glasilo Vatikana ili je Vatikan odeljenje za verifikaciju tekstova objavljenih na Ziceru.
Zbog sve veće konfuzije razmatra se osnivanje Komisije za utvrđivanje ko zapravo radi za koga. Komisija bi trebalo da radi dok ne zaključi da radi za Zicer, nakon čega će biti raspuštena zbog očiglednog sukoba interesa.
Nezvanično, razmatra se i izmena obrasca za prijavu internet zavera. Umesto dosadašnjeg pitanja „Za koga radi Zicer?“, građani će ubuduće odgovarati na pitanje „Ko danas radi za Zicer?“, uz mogućnost višestrukog izbora.
Prvi rezultati pilot projekta pokazali su da se na spisku nalaze gotovo svi.
BIA.
Mosad.
CIA.
FSB.
Vatikan.
Vlast.
Opozicija.
Reptili.
Jedan administrator Fejsbuk grupe.
Dve komšinice iz prizemlja.
I čovek koji ispod svakog teksta napiše: „Sve je ovo namešteno.“
Do zaključenja ovog teksta pojavila se nova teorija prema kojoj Zicer ne radi ni za koga, već svi ostali rade za Zicer iz prostog razloga što već godinama pokušavaju da otkriju za koga Zicer radi.
Stručnjaci smatraju da je upravo taj paradoks trenutno najstabilniji oblik organizacije domaćeg interneta.