Maksi je nedavno pokrenuo akciju skupljanja markica koja omogućava povoljnu kupovinu vrlo kvalitetnih noževa. Međutim, već neko vreme noževa nema u Maksiju a kupci su sve više ogorčeni. Ekipa Zicera rešila je da otkrije šta se krije iza ovoga.
Razgovor smo obavili sa direktorom magacina Niškog maksija, koji je želeo da ostane anoniman.
Upitan za razlog zašto već neko vreme nema noževa, odgovorio je da je Bugari otkupljuju svaki kontigent koji stigne: -Očigledno je da imaju insajdera koji im javlja kada stižu noževi – započinje priču čovek koga ćemo zvati Bratko.
-Problem je u tome što oni i ne stignu do rafova. Poslednji put primopredaja noževa odigrana je nakon radnog vremena. Radnik je video kombi bugarskih registracija iz koga je izašao čovek sa ogromnim zlatnim lancem i prstenjem. Imao je i obezbeđenje sa sobom – priča Bratko.
-On je ostao prekovremeno da radi na sortiranju polica sa alkoholnim pićima. Utovar nekoliko hiljada noževa je obavljen pod okriljem noći i sve je vrlo brzo završeno. Ujutru je radnik to prijavio smenskom šefu ali on mu je odbrusio da mu smrdi iz usta i da ide kući.
Zvanični Beograd naložio je internu istragu nakon koje ćemo više znati – završio je svoju priču Bratko.
Iako je najavljeno da će konkurs pod nazivom „Pusti inspiraciju da te vozi“ za ime i logo novog brzog voza u Srbiji biti otvoren do 21. februara, iznenada je zatvoren jer je pobedio neverovatno kreativan predlog.
Redakcija Zicera nije uspela da sazna ime ovog genijalnog kreatora i pobednika na takmičenju ali smo saznali kako će glasiti ime brzog voza i kako će izgledati logo.
Ovo je ime i logo za brzi voz u Srbiji.
– Jednostavno i lepo a odražava suštinu ovog projekta brzih reformi u našoj državi. – rekla je premijerka Ana Brnabić za Zicer.
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. Od tada, svaka kalendarska godina nam započinje sa upozorenjem: I ove godine novi uslovi za penzoinisanje.
Nova pravila i novi uslovi znače samo jedno. Starosna granica za penzionisanje se kontinuirano pomera na više. Zato i ne čudi što se sve više pripadnika mlađe, ali i sredovečne generacije pita koliko godina će biti potrebno za penzionisanje kroz deceniju, dve i hoćeli uopšte doživeti odlazak u penziju.
Takođe, sve njih, a i nas, zabrinjava pitanje kolike će penzije biti u budućnosti i da li ćemo moći od njih da živimo?
Donosimo vam lepe vesti. Kako stvari stoje, veoma brzo ćemo biti u prilici da zaboravimo na ova pitanja, odahnemo i u miru dočekamo penziju.
Naime, naši vodeći eksperti iz oblasti radnog prava i penzijskog i invalidskog osiguranja, uz podršku stručnjaka iz relevantnih međunarodnih institucija koje se bave ovom problematikom, iznedrili su ingeniozno rešenje. Evo o čemu se radi.
Granicu za odlazak u penziju neophodno je postaviti iznad očekivanog životnog veka i to za pripadnike oba pola.
U praksi to bi značilo sledeće. Kako je očekivani životni vek žena u Srbiji oko 78 godina, sve pripadnice lepšeg pola pravo na odlazak u penziju bi stekle sa navršenih 85 godina života.
Što se tiče muškaraca, iako je njihov očekivani životni vek nešto kraći i iznosi oko 74 godine, i oni, zbog načela ravnopravnosti polova, ne bi mogli u penziju dok ne napune 85 godina.
U razgovoru sa jednim od eksperata iz tima koji je porodio ovu spasonosnu ideju (zbog svoje velike skromnosti je želeo da ostane anoniman) saznali smo da je planirano da ovo „konačno rešenje“ za penzije zaživi odmah posle prolećnih izbora. Kako nam je on pojasnio:
-Nismo još utanačili da li ćemo ići na izmene i dopune postojećeg ili ćemo predložiti da se donese potpuno nov Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju. Al’ to su sitnice. Najveći i najteži deo posla je urađen. Konačno rešenje za penzije je spremno i naši građani više neće morati da lupaju glavu kad će u penziju i kolika će im ona biti.
Prema njegovim rečima, podršku ovom rešenju, doduše još nezvaničnu, dale su sve političke partije i sindikati u Srbiji, a na njega blagonaklono gledaju i naši partneri iz belog sveta.
-Razgovarali smo sa svim akterima na našoj političkoj sceni, ali onako ispod žita. Znate, uskoro su izbori, a ova tema je osetljiva. Podršku su obećali svi! Tako da je ova stvar gotova. Načelo „s posla na groblje“ uskoro će zaživeti i kod nas. Pa, zar to nije sjajno?
Nakon najnovijeg otkrića fosila dinosaurusa sa potpuno očuvanim DNK lancem, kraljica Elizabeta najavila je investiciju od 5 milijardi dolara u projekat kloniranja koji će voditi odeljenje za genetički inženjering pri IMT Univerzitetu u Americi.
U pitanju je skelet Stegosaurusa, čije je potpuno očuvane ostatke u ledu pronašao britanac Piter Gibson prilikom iskopavanja u severnoj Kanadi.
Naučnici sa IMT instituta objavili su da su uspeli da izoluju čitavu očuvanu DNK sekvencu iz koje bi mogli klonirati dinosaurusa.
Britanska kraljica Elizabeta svečano je izjavila da je spremna donirati 5 milijardi dolara u projekat za koga kaže: –da ima priliku po prvi put u 21. veku da omogući mladim naraštajima da se uvere u značaj i moć nauke –, preneli su britanski mediji.
Sve ovo se pokreće u sklopu novog brenda kraljice Elizabete koja na taj način želi da proslavi svoj 96. rođendan.
Lider Balternative Baltazar Ćuviz Goran Farbar najavio je učešće u Begradskim izborima pod motom OKREČIMO BEOGRAD!
Baltazar smatra da je Beograd ružno siv i prljav i da do sada ni jedan gradonačelnik nije učinio Beograd belim gradom i tako ga brendirao u svetu kao najbelji grad što mu i ime kazuje.
– Čim postanem gradonačelnik, svima ću podeliti četke i metle da počistimo i okrečimo Beograd. Izdaću dekret po kome sve zgrade u Beogradu moraju biti okrečene u belo. Isto tako i u Beogradu na vodi. SVE MORA BITI BELO! Tako ćemo učiniti Beograd prepoznatljivim u svetu i brendirati ga među drugim gradovima. – rekao je Baltazar.
Baltazar je dodao još da Beograd zaslužuje najboljeg gradonačelnika, te da nema dileme da je to upravo on.
Premijer Crne Gore najavio je potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC, konačno nakon dve godine usaglašavanja.
– Prvobitna verzija Temeljnog ugovora je praktično bila nepismena. Ja sam jedva razumijo šta tu piše. Zahvaljujući našim ekspertima za interpunkciju, konačno smo nakon dvije godine usaglasili tekst ugovora i sad je red da Patrijarh Porfirije ovo potpiše. – rekao je Krivokapić.
Krivokapić smatra da SPC svakako neće odbiti potpisivanje ugovora jer je sad čitak i jasan, kako kaže „bistar ko loza“.
Novi zemljotres na srpskoj političkoj sceni. Udar koji je izazvalo šokantno otkriće da je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) prelomila da za gradonačelnika Beograda ipak kandiduje Aleksandra Šapića, usledio je novi, još snažniji udar.
Kako saznajemo od izvora iz samog vrha aktuelne beogradske vlasti, uvidevši da mu se kao večitom zameniku gradonačelnika bliži kraj, Goran Vesić je rešio da se povuče iz politike.
Malo je reći da je ova vest iznenadila sve, pa čak i one najupućenije u zakulisne radnje kojima obiluje naša politička scena. Niko nije očekivao da Vesić ustukne praktično bez borbe, naročito ako se ima u vidu sa kakvom se silinom pre koji mesec obrušio na Aleksandra Šapića i to na samo pominjanje mogućnosti da on bude kandidat vladajuće stranke za gradonačelnika srpske prestonice.
-Kako je tada smlatio Šapića, kao mače muškatlu, svi smo pomislili – gotovo je, Vesić će sigurno ostati zamenik gradonačelnika. Da će se on sada predati bez borbe…Verujte, ja sam još uvek u šoku.
Ovim rečima je na početku razgovora opisao svoje iznenađenje naš sagovornik, inače blizak saradnik i čovek od poverenja Gorana Vesića (ime sagovornika poznato redakciji), a zatim nastavio.
-Svi mi iz njegovog tima smo bili ubeđeni da je najveća opasnost prošla i da će se on uspešno izboriti za još jedan mandat svog pulena, ovog…Bože, kako se čovek zove…na vrh mi je jezika…ma, znate na koga mislim…
Odgovorivši da zna na koga misli, ali da ni on ne može da mu se seti imena, naš novinar je zamolio sagovornika da nam otkrije još pojedinosti.
-Šta da vam kažem…Od kako je saznao da će Aca ipak biti gradonačelnik, Vesić se povukao u sebe. Zatvorio se u svoju pokretnu kancelariju i evo, već dva dana, kruži pustim ulicama velikoga grada. Pokušali smo da ga otmemo iz zagrljaja letargije. Rekli smo mu da je to možda samo novinarska patka, probni balon da se opipaju reakcije, ali on nije hteo da nas sluša. Samo je odmahnuo rukom i rekao, citiram: „Znam ja gde ću naći spas…“
Prema rečima našeg sagovornika Goran se odlučio na potez koji je neuobičajen za naše političare ali nam nije otkrio o čemu se zapravo radi i u kom pravcu se Vesić zaputio.
I pored upozorenja Britanije i Amerike da će uvesti nove sankcije Rusiji i lično predsedniku Putinu, Rusija nije nameravala da odustane od agresije na Ukrajinu.
Međutim, kada je u Moskvu stigao izveštaj da su Hrvati, Crnogorci i Makedonci poslali 100 vojnika za odbranu Ukrajine, Putin je prelomio i odustao od napada na Ukrajinu.
– Putinu je jasno stavljeno do znanja da ako se prebaci u Ukrajinu, doći će do ozbiljnih posledica i suočiće se sa vojskom kakvu do sada Rusija nije videla. – stoji u udruženom saopštenju crnogorske, hrvatske i makedonske vojske pri NATO.
Crna Gora bi već u drugoj polovini narednog mjeseca mogla početi s učešćem u neborbenoj misiji NATO-a u Ukrajini.
Kao najmlađa članica Alijanse, Crna Gora je odredila deset vojnika i vojnikinja koji će biti upućeni u Ukrajinu u neborbenu misiju odbrane Ukrajine od potencijalne ruske agresije.
Načelnik Generalštaba vojske Crne Gore potvrdio je ovu informaciju za Zicer:
– Mi želimo da u punoj mjeri participiramo u svim obavezama i u svim pravima koji proističu iz članstva. Mi nijesamo velika država i shodno našim mogućnostima, poslaćemo 10 vojnika i vojnikinja, od kojih su troje gej, što je veoma važno naglasiti i mi se time ponosimo. – rekao je Milutin Đurović načelnik Generalštaba.
Đurović je istakao da jedinica koju šalju u Ukrajinu čini najelitiniji deo vojske Crne Gore.
– Trenutno radimo na usaglašavanju pozicija na kojima bismo mi mogli dati adekvatan doprinos. Nakon toga bi uslijedila procedura za donošenje skupštinske odluke o učešću u ovoj misiji, i na kraju bismo počeli proces pripreme naših vojnika. Izrazili smo želju da naši vojnici i vojnikinje budu stacionirani negdje u Lavovu jer smo procjenili da bi Rusi upravo tu duboko u ukrajinskom zaleđu mogli nanijeti najozbiljnije udarce. – rekao je Đurović.
Nakon što je Đilas predložio Jeremićevog generala Ponoša za predsednika, čime je izazvao nove podele i raskole u opoziciji, Jeremić je rešio da se osveti.
Naime, Vuk Jeremić je danas izašao sa predlogom da kandiduje Mariniku Tepić za predsednika.
Jeremić je inicijativu da se Marinika kandiduje za predsednika obrazložio veoma jednostavno:
– Marinika je poznatija od generala Ponoša i ima veći rejting i uticaj u opozicionom glasačkom telu. Zato smatram da je ona najbolji kandidat za predsednika i Narodna stranka će definitivno Marinku kandidovati na predstojećim predsedničkim izborima. – rekao je Vuk Jeremić.
Na ovaj predlog još nije reagovao Dragan ali kako se šuška u beogradskoj čaršiji Đilas je veoma ljut i već je angažovao pravni tim da mu sastavi novi ugovor sa Marinikom po kome bi se ona odrekla mogućnosti da bude kandidovana za predsednika. Po najnovijem ugovoru Marinika bi zadržala dosadašnje pozicije u SSP sa mogućnošću daljeg napredovanja unutar stranke ali bi se trajno odrekla mogućnosti da ikada bude kandidovana za predsednika Srbije.
Da li će Marinika pristati na novi ultimatum ili će konačno smoći snage da se otrgne iz kandži Đilasove patrijarhalne dominacije te formira svoju stranku, ostaje da se vidi.