PODELI

Nevladine organizacije koje pomažu imigrantima iz ratom zahvaćenih područja Sirije, Iraka, Libije… ostale su šokirane scenom koju su videle.

Kako se navodi u saopštenju NVO za brigu o bliskoistočnim migrantima, oni nisu imali informaciju da u Srbiji postoje kolektivni centri u kojima su smeštene srpske izbeglice još iz 90-tih godina, koje su došle s područja Hrvatske, BiH i KiM.

– To je neverovatno. Te srpske izbeglice, koje su manje-više došle iz ruralnih krajeva i ne nose sobom nikakvu naročitu kulturu, već su zauzele mnoge kolektivne centre, tako da mi sad nemamo dovoljno kapaciteta da smestimo ugrožene migrante koji dolaze sa Bliskog istoka. Zar je moguće da Srbija u XXI veku šalje jednu tako nehumanu sliku u svet? Mi smo zgroženi – rekli su iz NVO.

Aktivisti NVO navode da su posetili te kolektivne centre gde su smeštene srpske izbeglice i dodali – Pa to je jedan blagi užas, ti ljudi su prljavi, nemaju para, vode, grejanja… Dovukli su čak i svoju rodbinu, po njih 20 spava u jednoj sobi, parazitiraju na račun ove države. Zar takvi da ulazimo u EU? To se pod hitno mora rešiti! Te srpske izbeglice su manje više obične seljačine, za razliku od migranata sa Bliskog istoka koji dolaze iz starih kultura punih vrednosti od kojih i mi kao građani i društvo možemo mnogo toga da naučimo. Evo, na primer, oni čim su došli u Beograd odmah su pootvarali restorane svoje orijentalne kuhinje. Vidite kako su ti ljudi vredni i kako mogu da obogate naše društvo svojom starom kulturom i tradicijom. Za razliku od bliskoistočnih migranata, srpske izbeglice su obične izjelice i primitivni necivilizovani paraziti. Treba ih deportovati tamo odakle su došli, jer ako se oni posle 20 i više godina nisu uklopili u naše društvo, onda nam takvi ni ne trebaju. Neka se ugledaju malo na ove jadne imigrante iz Sirije, Iraka, Libije… – navode aktivisti NVO za brigu o bliskoistočnim migrantima.

– Migranti sa Bliskog istoka su duše od ljudi, vredni, radni… eto, mi pokušavamo da im obezbedimo hranu, lekove, odeću i obuću, stanove i posao, pošto su oni to zaslužili – dodaje se u saopštenju NVO aktivista za brigu o bliskoistočnim migrantima.

– Srpske izbeglice treba deportovati na prostore odakle su došli. To su sada sve uređene zemlje, neke od njih su i članice EU, dok su druge pod protektoratom UN i EU, pa kao takve, te zemlje im mogu pružiti više nego naša siromašna država. Na kraju, svi ti prostori odakle potiču srpske izbeglice oskudevaju u radnoj snazi i nisu toliko daleko kao Sirija ili Pakistan ili Nemačka, tako da i oni sami mogu, naravno, uz intervenciju države, da se vrate odakle su došli – zaključuje se u saopštenju aktivista NVO za brigu o bliskoistočnim migrantima.